10/12/2016 Οι SV1CIB SV1DPI πήγαν στο σταθμό για να δουν το θέμα με τις beverages. Αντικαταστήσαμε τα καλώδια των γειώσεων στις 1 και 3 που είχαν οξειδωθεί. Δεν έδειξε να αλλάζει κάτι. Τα στάσιμα στο M/Σ στο 1840 ήταν για την 1:2,3, για τη 2:1,7 και την 3:4,3 περίπου. Οι Μ/Σ μετρήθηκαν και ήταν εντάξει. Στην 4 τα στάσιμα ήταν 1:1 στο Μ/Σ. Δυστυχώς οι κάθοδοι των 4 και 5 ήταν κομμένες από τρωκτικά σε περισσότερα από ένα σημείο. Έγινε προσπάθεια επισκευής τους με κόλληση και επανασύνδεση αλλά το αποτέλεσμα στα στάσιμα ήταν μη αποδεκτό: πάνω από 7. Ως εκ τούτου κρίθηκε αναγκαία η αλλαγή των καθόδων. Για την καλύτερη προστασία τους καλό είναι να αγοράσουμε και σωλήνα ποτίσματος (μαύρο) και να τοποθετηθούν μέσα.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.Σχετικά άρθρα
Τεστ στο σταθμό για το WPX
Όσοι είναι γραμμένοι στη λίστα ή είναι τακτικοί στα γραφεία έχουν ήδη ενημερωθεί, ότι το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 26-27 Μαρτίου, ο σύλλογός μας θα συμμετάσχει στο CQ WPX SSB contest . Καλούμε κι από εδώ όσους […]
Κοπή πίτας, Τετάρτη 30 Ιαν 2013
Την Τετάρτη 30 Ιανουαρίου, στα γραφεία της ΕΡΔΕ, στην Καμαρούλα Αγρινίου, ώρα 7:30μμ θα γιορτάσουμε τον καινούριο χρόνο, θα ευχηθούμε τα καλύτερα DX, και θα κόψουμε την Πρωτοχρονιάτικη πίτα μας. Ελπίζουμε να παραβρεθούμε όσο το […]
CQ WPX 2011 αποτελέσματα
Σήμερα είχαμε τη χαρά να λάβουμε το βραβείο για την 1η θέση στην Ελλάδα και 18η στην Ευρώπη, για τη συμμετοχή μας στο περσινό CQ WPX CW. Αυτή η πρώτη θέση ήρθε μετά από σκληρό […]