Raw scores στο CQ WW CW. Παρατηρούμε τη σημαντική βελτίωση που είχαμε στο CW, όπου ο ίδιος σταθμός πήγε από την 72η θέση (SSB) στην 37η (CW). Παρ’ όλα αυτά υπολειπόμαστε πολύ από κάτι αξιοσημείωτο έστω κι αν δεις (ειδικά στα αποτελέσματα της Ευρώπης) ότι έχουμε αφήσει καλά ονόματα πίσω και με τη σημείωση ότι δε χρησιμοποιήθηκε ο inband σταθμός (λόγω έλλειψης χειριστών). Άρα έχουμε περιθώρια βελτίωσης ακόμη. Χαρακτηριστικό πάντως ότι η κατηγορία MS HP είναι η πιο δύσκολη απ’ όλες, αφού το σκορ των δύο πρώτων ξεπέρασε το σκορ του πρώτου στην κατηγορία Μ2 και ΜΜ!!!
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.Σχετικά άρθρα
![SZ1A New Gear OM Power OM2000HF Linear Amplifier - YAESU FT-1000MP MARK-V FIELD - MicroHAM MicroKEYER II](https://sz1a.org/wp-content/uploads/2021/05/sz1a-new-gear-play-555x400.jpg)
Γίναμε Μεγαλύτεροι και Καλύτεροι με OM Power, Yaesu και microHAM! (βίντεο)
Eνα χρόνο μετά την καταστροφή του Ηφαιστίωνα, και επιτέλους ήρθαν καλά νέα! Ίσως είναι η προσπάθεια που καταβάλλουμε καιρό τώρα, και η πολλή δουλειά, ίσως και μόνο η καλή τύχη! Ίσως και τα δύο, ποιος […]
![](https://sz1a.org/wp-content/uploads/2020/09/PILEUPS-make-no-bones-500x400.png)
Pileups: Κουβέντες έξω από τα δόντια…
Η ομορφιά του ραδιοερασιτεχνισμού είναι ότι δεν είναι ένα συγκεκριμένο χόμπυ. Έχει τόσα πολλά παρακλάδια με τα οποία μπορεί να ασχοληθεί κάποιος, ώστε πρακτικά είναι ένα ατέλειωτο ταξίδι. Αλλά ένα πράγμα είναι κοινό σε όλο […]
Γλέντι στον Κοκκινόλογγο … η επόμενη μέρα..
Άνευ προηγουμένου επιτυχία, είχε το πάρτι που οργάνωσε η ΕΡΔΕ στο Δημοτικό Σχολείο Κοκκινόλογγου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Παρά πολλοί φίλοι της ΕΡΔΕ κατέκλυσαν το χώρο από νωρίς. Η τσίκνα από την ψησταριά με τα […]