Την Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020, παρουσία πολλών φίλων και μελών, η Ένωσή μας, έκοψε την καθιερωμένη πρωτοχρονιάτικη πίτα της. Την πίτα ευλόγησε ο αιδεσιμώτατος, συνάδελφος ραδιοερασιτέχνης και μέλος μας, Πατήρ Κωνσταντίνος Γιολδάσης SV1RLA. Τυχερός της εκδήλωσης, το μέλος του ΔΣ, Σωτήρης Μουτόπουλος SV1RRX. Να σημειωθεί ότι η όλη εκδήλωση έλαβε χώρα, ενώ ο Δημήτρης SV1CIB συμμετείχε στο CQ WPX RTTY Contest! Η τελετή έγινε στον προαύλειο χώρο του σταθμού, αφού η μέρα ήταν ηλιόλουστη. Και του χρόνου!
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.Σχετικά άρθρα
Καθαρίστηκε και βάφτηκε το σακ στον Κοκκινόλογγο
Τις τελευταίες μέρες μια μεγάλη ομάδα ασχολήθηκε με τον καθαρισμό και το βάψιμο του χώρου του σακ. Το κτίριο έχει δύο χώρους. Ο ένας, ο πιιο μικρός, θα χρησιμοποιηθεί για σακ και ο μεγαλύτερος θα […]
Ο πύργος στο RedForest αποκτά… αδερφάκι
η νέα βάση ενώ στο βάθος φαίνεται το δίδυμο… Παρότι το καλοκαίρι είναι εξαιρετικά θερμό και πολλά πράγματα πάνε πίσω αφού η ζέστη μας σκοτώνει, στην ΕΡΔΕ δεν αφήνουμε το χρόνο να πάει […]
Εξετάσεις Οκτωβρίου για νέους ραδιοερασιτέχνες
Ορίστηκαν για τις 31 Οκτωβρίου 2008, ημέρα Παρασκευή, οι εξετάσεις για νέους ραδιοερασιτέχνες. Οι εξετάσεις θα γίνουν στο πρώην κοινοτικό κατάστημα Καμαρούλας, όπως και παλιότερα. Αιτήσεις γίνονται δεκτές ως τις 24 Οκτωβρίου και απαιτούνται1. Αίτηση […]