Οι Βασίλης SV1DPJ και Δημήτρης SV1CIB, πήγαν την περασμένη Κυριακή 18 Μαΐου 2014 και τοποθέτησαν την παλιά κεραία του Βασίλη στο σταθμό του Κοκκινόλογγου. Έτσι πλέον οι χειριστές του σταθμού έχουν άλλη μια επιλογή πλέον και τις warc μπάντες.
Μάλιστα μετά την τοποθέτηση, τη δοκίμασαν κιόλας και αποδέιχθηκε για μια ακόμη φορά το σε πόσο καλή θέση είναι ο σταθμός αφού έγιναν πολλά αξιόλογα QSO με μακρινούς σταθμούς.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Ο καθιερωμένος Αποκριάτικος χορός της ΕΡΔΕ θα γίνει φέτος το Σάββατο στις 18 Φεβρουαρίου 2012 στο κέντρο “Όνειρο“, με τη συνοδεία ζωντανής ορχήστρας. Παρακαλούνται όλοι οι φίλοι να δηλώσουν συμμετοχή και να έρθουν με τις […]
Σήμερα Κυριακή 22 Αυγούστου 2010, ήταν το ραντεβού για να σηκωθεί ο πύργος και η κεραία. Δυστυχώς κι ενώ όλα ετοιμάστηκαν (ρότορας, κάθοδοι, σχοινιά, συρματόσχοινα, βάσεις , κλπ,) μια αναποδιά της τελευταίας στιγμής έφερε τα […]
Διεξήχθησαν στο Μεσολόγγι τελικά (δυστυχώς η υπηρεσία Μεταφορών Αγρινίου απέδειξε την ανυπαρξία της για άλλη μια φορά), οι εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών Β’ περιόδου 2015. Και οι τρεις υποψήφιοι, προερχόμενοι οι 2 από το Αγρίνιο και ο […]