Το πρώτο contest μετά την ανακαίνιση είναι γεγονός! Όλα (ή σχεδόν όλα) πήγαν καλά και δεν υπήρξαν σημαντικά απρόοπτα. Ο ρότορας της 15άρας δεν έδειχνε πού πάει αλλά τουλάχιστον γύρναγε (πολύ την ταλαιπωρήσαμε φάινεται αυτή την κεραία 🙂 ), οι beverages δε δούλεψαν ποτέ τελικά παρά τις προσπάθειες, αλλά όλα τ’ άλλα ήταν υπέροχα. Η παρέα όπως πάντα υπέροχη, ο χώρος είναι πολύ πιο ζεστός και λειτουργικός τώρα, και ο inband σταθμός σε συνδυασμό με το καινούριο shack, προσφέρει πολλά και μας βελτιώνει πολύ. Τελικά καταφέραμε μέχρι και να διπλασιάσουμε το σκορ μας σε σχέση με παλιότερες συμμετοχές μας, αν και ακόμη υπολειπόμαστε πολύ για να κάνουμε κάτι καλό στο SSB. Όπως συνήθως, όσοι είμαστε εκεί, τα περάσαμε όμορφα. Σας προσκαλούμε να σχεδιάσετε από τώρα και οι υπόλοιποι να έρθετε την επόμενη φορά μαζί μας.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Παραφράζοντας τους στίχους του Καβάφη “και τώρα τι θα κάνουμε χωρίς βαρβάρους. Ήταν μία κάποια λύσις”, επισημαίνουμε και από εδώ το τέλος της χρήσης του προθέματος SX25 από τα μέλη της ΕΡΔΕ. Μια ωραία ιδέα […]
Το South California Contest Club (Σύλλογος διαγωνισμών της Νότιας Καλιφόρνια), ενδιαφέρθηκε, έμαθε και δημοσίευσε σχετικό άρθρο για την ΕΡΔΕ και το SZ1A. O Jim AF6O, που επικοινώνησε μαζί μας εκ μέρους του SCCC, μας έγραψε μεταξύ άλλων: “write […]
Μετά το SSB του Οκτωβρίου, που λειτούργησε ως δοκιμή και ο σταθμός τα πήγε καλά και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, περιμέναμε με αγωνία το CQ WW CW Contest για να κάνουμε μια καλή προσπάθεια. Άλλωστε είναι […]