Η ΕΡΔΕ θέλοντας να καλωσορίσει τους νέους ραδιοερασιτέχνες στην περιοχή μας, διοργανώνει ομιλία – παρουσίαση στα γραφεία της στην Καμαρούλα την Τετάρτη 7 Μαΐου και ώρα 8μμ-9μμ. Ομιλητής θα είναι ο Κωνσταντίνος Σταμάτης, SV1DPI, και το θέμα θα αφορά βασικές γνώσεις σε ραδιοερασιτεχνικά θέματα, όπως το πώς γίνεται ένα QSO στα VHF, πώς στα HF, τι είναι και πώς συμπληρώνουμε μια QSL κάρτα, τι είναι Echolink, D-Star, πώς διεξάγουμε QSO στα ψηφιακά mode, κλπ. Στη συνέχεια της παρουσίασης, οι παρευρισκόμενοι θα μπορέσουν να υποβάλλουν ερωτήσεις και να λύσουν τυχόν απορίες τους. Παρακαλούμε όλους νέους και παλιούς να παρευρεθούν και να στηρίξουν αυτή την προσπάθεια.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.Σχετικά άρθρα
αποτελέσματα ARI 2012. 6ος στον κόσμο ο SV1DPJ
Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού ARI 2012, από την Ιταλική Ένωση Ραδιοερασιτεχνών, που διοργανώνει το διαγωνισμό. Φέτος η συμμετοχή ξεπέρασε κάθε προηγούμενο αφού ελήφθησαν 1224 logs. Παγκόσμιο ρεκόρ στον εν λόγω διαγωνισμό έκανε […]
ο SV1DPJ στο ARRL CW Contest
Συνεχίζοντας τη δραστηριότητα των τελευταίων ημερών, ο Βασίλης SV1DPJ συμμετείχε με το διακριτικό της ΕΡΔΕ, SZ1A, στο διαγωνισμό CW που διοργανώνει η ARRL, το περασμένο Σαββατοκύριακο. Ο Δημήτρης SV1CIB ήταν τεχνική υποστήριξη και συμπαράσταση τις […]
Εγκατάσταση 3ου πύργου στο RedForest
Πριν λίγες μέρες έγινε η εκσκαφή της τρύπας για τον 3ο πύργο και τώρα ήρθε η ώρα να πέσουν τα τσιμέντα. Έτσι έγινε η αρχή της εγκατάστασης του 3ου πύργου στο σταθμό SZ1A στον Κοκκινόλογγο. […]