Μια μικρή dxpedition που συνδυάστηκε με διακοπές στα Κύθηρα, είχαμε φέτος το καλοκαίρι. Συμμετείχαμε οι SV1CIB, SV1DPI, SV1DPJ και SV3BSF κι έλαβε χώρα από τις 22-26 Ιουλίου 2009. Το pileup ήταν μεγάλο, τα qso αρκετά και τέλος συμμετείχαμε και στο IOTA contest σαν SX8Z. Ο εξοπλισμός μας αποτελούνταν από το yaesu 1000mp markv field, ένα μαστίγιο ύψους 5 μέτρων συντονισμένο μ’ ένα εξωτερικό tuner. Φυσικά η ισχύς εκπομπής ήταν 100W. Και του χρόνου…
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.Σχετικά άρθρα
6οι στην Ευρώπη, 10οι στον κόσμο!!!
Δημοσιεύτηκαν στο διαδίκτυο τα αποτελέσματα του CQ WPX RTTY 2013, που διεξήχθη τον περασμένο Μάρτιο. Σ’ αυτό το μεγάλο διαγωνισμό, συμμετείχαμε για πρώτη φορά στην κατηγορία Multi 2. Και μάλλον τα πήγαμε αρκετά καλά, αφού […]
SX25 QSL (κάρτα επιβεβαίωσης επαφής)
Από μέρα σε μέρα θα είναι έτοιμες οι qsl κάρτες για το SX25. Όπως είπαμε οι κάρτες θα τυπωθούν με την οικονομική βοήθεια του Δήμου Αγρινίου. Ένα μέρος του κόστους θα καλύψει ο σύλλογος. Με […]
![](https://sz1a.org/wp-content/uploads/2019/01/49584240_2231298970491923_6949924969522397184_o.jpg)