Το περασμένο Σαββατοκύριακο 6-7 Απριλίου ήταν ο διαγωνισμός EA RTTY 2013. Με την ευκαιρία αυτή επισκεφτήκαμε το site των Ισπανών και είδαμε ότι είχαν βγει τα αποτελέσματα για το διαγωνισμό του 2012. Σ’ εκείνο το διαγωνισμό είχε συμμετάσχει ο Δημήτρης SV1CIB με το διακριτικό της ΕΡΔΕ από το σταθμό μας στον Κοκκινόλογγο. Ο Δημήτρης κατάφερε να κατακτήσει την έβδομη θέση παγκοσμίως στην κατηγορία του κάνοντας 862 επαφές και 465.690 πόντους. Άλλοι Έλληνες που συμμετείχαν ήταν οι SV7CUD στην 199η θέση και SV7FLQ στη 274η θέση. Συγχαρητήρια σε όλους κι ελπίζουμε φέτος να υπήρξαν περισσότερες Ελληνικές συμμετοχές.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στην ιστοσελίδα των Ισπανών:
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
γράφει ο Δημήτρης Παπαδιώτης, SV1SN Τι είναι ο Ραδιοερασιτεχνισμός; Σύμφωνα με το Διεθνή Κανονισμό Ραδιοεπικοινωνιών, ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι «ΥΠΗΡΕΣΙΑ ραδιοεπικοινωνίας που έχει ως σκοπό την αυτοδιδασκαλία, την αλληλοεπικοινωνία, την τεχνολογική έρευνα και την τηλεπικοινωνιακή υποστήριξη […]
Όταν το 2013, με καλύτερη διάδοση και περισσότερους χειριστές κάναμε 2708 επαφές και 5 εκατομμύρια πόντους, η αίσθηση ήταν μάλλον καλύτερη. Αυτή τη φορά, με 4 μόνο χειριστές (SV1DPJ, SV1CIB, SV1DPI, SV1JG), τους εξής 3 […]