Κατόπιν συντονισμένης προσπάθειας των SV2HQL, SV1CQG, SW1HKH, SV1DPI και SWL Κώστα Λαμπρακόπουλου, και την αμέριστη συμπαράσταση του ΔΣ της ΕΡΔΕ, ο αναμεταδότης των Ακαρνανικών επαναλειτουργεί. Υπήρχε πρόβλημα με την κεραία και την κάθοδο, οι οποίες και αντικαταστάθηκαν. Ελπίζουμε όλοι να χαρούμε τον αναμεταδότη χωρίς άλλα προβλήματα. Αναφορές λήψεις επιθυμητές…
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.Σχετικά άρθρα
Δημοσίευση στο CQ Japan – εκδρομή στο Άγιο Όρος
Από τις 22 ως τις 26 Απριλίου, ομάδα μελών του SZ1A μετέβη στο Άγιο Όρος ως προσκυνητές. Εκεί συναντήσαμε το διάσημο Ιάπωνα ραδιοερασιτέχνη Ζόρο JH1AJT. Ο Ζόρο είναι γνωστός αφενός γιατί είναι πρώτος στη λίστα […]
συντήρηση Beverage (συνέχεια…)
21/01/2017 Οι SV1CIB SV1DPI SV1DPJ περνάνε μέσα σε 50μ σωλήνα ποτίσματος Φ20 περίπου100μ κάθοδο RG58 για να τροφοδοτήθουν οι beverages 4 και 5 (νότος- καραϊβική). Τις προηγούμενες καθόδους είχαν φάει τα τρωκτικά κι έχουν μείνει […]
Δημιουργία ιστοσελίδας…
Η ΕΡΔΕ ξεκινάει σήμερα, μετά από απόφαση του ΔΣ, αλλά και την απαίτηση των μελών της, μια νέα μορφή επικοινωνίας. Είναι καλό όλα τα μέλη, να επισκέπτονται συχνά το blog προκειμένου να ενημερώνονται για νέα, […]