Φέτος έχοντας το σταθμό μισοέτοιμο-μισοκατεστραμμένο, και σύμφωνα με αυτά που είχαμε προαναγγείλει, αποφασίσαμε να δώσουμε το λόγο, κυρίως, σε νέα παιδιά ή καλύτερα σε νέους χειριστές. Έτσι το μεγαλύτερο βάρος έπεσε στον Κώστα SY1BCL αλλά και στον Αναστάση SY1ALH, που έχοντας δίπλα τους τον ακούραστο Δημήτρη SV1CIB, έβρεξαν τα πόδια τους για τα καλά, στη διαδικασία του contest. Έμαθαν τι σημαίνει γρήγορα QSO, multiplier και όλα τα υπόλοιπα….
Ποια υπόλοιπα; Μα αυτά που συνήθως φροντίζει ο Θανάσης SV1CQK. Γιατί από “κατεδάφιση” πάντα καλά πάμε…
Αρωγοί και οι “μπαρουτοκαπνισμένοι” Βασίλης SV1DPJ, Κωνσταντίνος SV1DPI, Δημήτρης SV1SN και Παναγιώτης SV1HKH.
Ελπίζω από χθες να έχουμε ακόμα 2 χειριστές στον αέρα και φανατικούς των contest. Ευχαριστούμε όλους που μας κάλεσαν, ιδιαίτερα, για την υπομονή τους.
Το σκορ μας αναλυτικά έχει ως εξής:
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Σύμφωνα με πρόσφατη ενημέρωση που είχαμε από την τοπική υπηρεσία Συγκοινωνιών Αγρινίου, οι εξετάσεις για υποψήφιους ραδιοερασιτέχνες θα διεξαχθούν περί του τέλους Νοεμβρίου, στο Αγρίνιο. Στα πλαίσια αυτά η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας, ξεκινάει μαθήματα προκειμένου να βοηθήσει […]
Με την αμέριστη συμπαράσταση της ΕΕΡ, η οποία παρεχώρησε τον απαραίτητο εξοπλισμό, και την πολύτιμη βοήθεια του Μάνου SV1IW, άρχισε να λειτουργεί δοκιμαστικά ένας κόμβος DSTAR με το διακριτικό SZ1A στο Αγρίνιο. Ακούει στο 431,700MHz […]
Οι Βασίλης SV1DPJ και Δημήτρης SV1CIB, πήγαν την περασμένη Κυριακή 18 Μαΐου 2014 και τοποθέτησαν την παλιά κεραία του Βασίλη στο σταθμό του Κοκκινόλογγου. Έτσι πλέον οι χειριστές του σταθμού έχουν άλλη μια επιλογή πλέον […]