Πήραμε μέρος στο CQ WW RTTY Contest στην κατηγορία MS HP, όπως και πέρυσι. Η διάδοση δεν ήταν πολύ καλή. Σε κεραίες η διαφορά από πέρυσι ήταν η κεραία των 10μ αντί για τη Χ7 που χρησιμοποιήσαμε για τα 10μ πέρυσι. Καταφέραμε να κάνουμε περισσότερα QSO και περίπου 200.000 περισσότερους πόντους. Κάναμε πολλές περισσότερες ραδιοχώρες αλλά λιγότερα states από πέρυσι. Οπωσδήποτε πρέπει να δούμε το τελικό σκορ μετά τον έλεγχο, για να δούμε αν κάναμε ένα νέο ρεκόρ. Χειριστές ήταν οι SV1DPI, SV2FWV, SV1JG, SV1BDO, SV1ELF (μόνο Σάββατο), SV1JMC, SV1CIB (μόνο Σάββατο). Υποστηρικτική ομάδα οι SV1CQK, SV1UK, SV1CQG, SV1RRO, SV1HKH.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.Σχετικά άρθρα
κοπή πίτας ΕΡΔΕ 2016
Με προσέλευση πολλών μελών και φίλων της Ένωσης Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας, πραγματοποιήθηκε η κοπή της πίτας μας την περασμένη Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου, στα γραφεία μας στην Καμαρούλα του Αγρινίου. Πάρα πολλοί συνάδελφοι και φίλοι της […]
IARU Contest SX0HQ
Ως μέρος της ομάδας της Ελλάδας και υπο το διακριτικό SX0HQ συμμετέχουμε στο IARU Contest 2017 το Σαββατοκύριακο 8-9 Ιουλίου 2017. Καλύπτουμε τις μπάντες των 160μ και των 20μ στο κλειδί (CW). Καταφέρνουμε να κάνουμε […]
Αποτελέσματα EA RTTY 2017
Εκδόθηκαν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού EA RTTY 2017. Ο συγκεριμένος διαγωνισμός είχε διεξαχθεί στις 1-2 Απριλίου 2017 και είχε λάβει μέρος με το διακριτικό του συλλόγου SZ1A, ο Σωτήρης SV1BDO στα 20μ HP. Τελικά ο Σωτήρης […]