Το Σαββατοκύριακο 8-9 Ιουνίου στο μέρος που έγινε τα τελυταία 2 χρόνια, στο Εκθεσιακό κέντρο Περιστερίου, διοργανώνεται από την ΕΕΡ, το ετήσιο hamfest.
Τo HamFest (σύντμηση των λέξεων Ham Festival) είναι μια συνάντηση των ραδιοερασιτεχνών. Το HamFest της ΕΕΡ είναι το μεγαλύτερο από αυτά που διοργανώνονται στην Ελλάδα και αποτελεί σημείο συνάντησης των Ελλήνων ραδιοερασιτεχνών.
Υπάρχει η θέληση να δούμε την περίπτωση να πάμε όλοι μαζί με κάποιο λεωφορείο. Αν ενδιαφέρεστε δηλώστε συμμετοχή εγκαίρως, ώστε να γίνουν οι σχετικές ενέργειες. Λεπτομέρειες για τη διοργάνωση στο site της EEΡ
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Παρότι ακόμη δε δημοσιεύτηκαν στο site του διαγωνισμού, δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό και σας παρουσιάζουμε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού του περασμένου Σεπτεμβρίου για τους Ελληνικούς σταθμούς. Ο SZ1A συμμετείχε στην κατηγορία MULTI SINGLE με χειριστές τους SV1DPI, […]
Όσοι δεν είναι τακτικοί τελευταία στο Echolink, ας μάθουν ότι ζει και βασιλεύει και τον κόσμο κυριεύει… Ο καλός μας φίλος Πλάτωνας, που φιλοξενεί το σταθμό Echolink του συλλόγου μας, πρόσθεσε μια ακόμη δυνατότητα. Όποιος […]
Ήθελα μια γρήγορη & εύκολη στην εγκατάσταση multiband κεραία για να χρησιμοποιώ στις εκδρομές και στις προσωρινές εξορμήσεις μου, τύπου field-day, κλπ. Τελευταία διαβάζω και ακούω αρκετά για τις End Fed Halfwave κεραίες, δηλαδή για […]