Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο 2 Αυγούστου το καθιερωμένο Party της ΕΡΔΕ στο προαύλειο χώρο του σταθμού μας στον Κοκκινόλογγο Αγρινίου. Από νωρίς άρχισε να μαζεύεται κόσμος στον ιδιαιτέρως φωταγωγημένο χώρο (φροντίδα του Θανάση Καψάλη SV1CQK) και υπό τις μουσικές που διάλεγε ο Πάνος Αυγέρης SV1CQW. Τα σουβλάκια είχαν την τιμητική τους και αργότερα ο χορός μεταξύ των παρευρισκομένων δεν είχε σταματημό. Το γλέντι σταμάτησε με την ανατολή του ηλίου, όπως συνήθως.
Θέλουμε να ευχαριστήσουμε αφενός τους κατοίκους του Κοκκινόλογγου για την υποστήριξή τους στο σύλλογό μας αλλά και στην εκδήλωσή μας, τον πρώτο Δημοτικό σύμβουλο Αγρινίου της εκλεγμένης παράταξης του κ. Παπαναστασίου, κ. Καζαντζή για την παρουσία του και την τιμή που μας έκανε, τον Πρόεδρό μας για το χρόνο που αφιέρωσε για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης, τον SV1CQK για την μέγιστη βοήθειά του, όλους τους ραδιοερασιτέχνες που μας τίμησαν καθώς και τους SV1CIB, SV1CQG, SV1DPI, SV1CQK, SV1HLB που δούλεψαν σκληρά το βράδυ της εκδήλωσης…
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
γράφει ο Κωνσταντίνος Σταμάτης, SV1DPI Αν ενδιαφέρεστε να κάνετε τις δικές σας προγνώσεις διάδοσης, υπάρχει ένα πολύ καλό πρόγραμμα γι’ αυτή τη δουλειά: το W6ELprop. Το πρόγραμμα, όπως εύκολα καταλαβαίνει κάποιος έχει γραφεί από τον […]
Εκδόθηκαν τα αποτελέσματα του OK-OM SSB Contest του 2016. Είμαστε 1οιμεταξύ των Ευρωπαϊκών σταθμών (στην ουσία και 1οι στον κόσμο) στην κατηγορία MS, παρότι χάσαμε 3 ώρες στην αρχή του διαγωνισμού! Χειριστές οι SV1CIB, SV1DPI, […]
Μες το κατακαλόκαιρο οι εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών Β΄περιόδου 2014!!! Η υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών Αγρινίου ανάρτησε την ΑΔΑ 7ΟΨ17Λ6-ΠΩΕ σύμφωνα με την οποία προκήρυξε εξετάσεις Β΄ περιόδου 2014 για ραδιοερασιτέχνες την Πέμπτη 17η Ιουλίου 2014 στο Αγρίνιο. Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει […]