Η ΕΡΔΕ συμμετείχε στις αρχές του Γενάρη του 2014, στο διαγωνισμό ARRL Roundup RTTY. Όπως μπορείτε να διαβάσετε και στο ρεπορτάζ που δημοσιεύσαμε τότε, είχαμε περάσει πολύ ωραία. Εκτός από την καλοπέραση όμως είχαμε κι ένα θετικό αποτέλεσμα. Στην τελική κατάταξη, όπως δημοσιεύτηκε στο QST, είμαστε στην δέκατη θέση στον κόσμο, στην κατηγορία μας (Multi Single High Power).
Χειριστές ήταν οι SV1BDO, SV1CIB, SV1DPI και SV2HQL. Μάλιστα η ARRL στα εκτεταμένα αποτελέσματα, που δημοσιεύτηκαν στο site της, έχει και φωτογραφία από τη συμμετοχή μας:
Αναλυτικά τα αποτελέσματα για όλους τους Έλληνες που συμμετείχαν, έχουν ως εξής:
Μετά από όλα αυτά, είναι δυνατόν να μην είμαστε πάλι στον αέρα, το Σαββατοκύριακο 3-4 Ιανουαρίου 2015; Όσοι πιστοί δηλώστε συμμετοχή…
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Όσοι είναι γραμμένοι στη λίστα ή είναι τακτικοί στα γραφεία έχουν ήδη ενημερωθεί, ότι το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 26-27 Μαρτίου, ο σύλλογός μας θα συμμετάσχει στο CQ WPX SSB contest . Καλούμε κι από εδώ όσους […]
Το Σαββατοκύριακο 8-9 Ιουνίου στο μέρος που έγινε τα τελυταία 2 χρόνια, στο Εκθεσιακό κέντρο Περιστερίου, διοργανώνεται από την ΕΕΡ, το ετήσιο hamfest. Τo HamFest (σύντμηση των λέξεων Ham Festival) είναι μια συνάντηση των ραδιοερασιτεχνών. […]
Τελικά την Κυριακή ανηφορίσαμε προς το Θέρμο και το μοναστήρι της Αγίας Παρασκευής. Η συμμετοχή ήταν ανέλπιστα μεγάλη, με συμμετέχουσες πολλές οικογένειες και πολλούς ραδιοερασιτέχνες. Επίσης ήρθαν αρκετοί Θέρμιοι που εξέφρασαν ενδιαφέρον για το χόμπι […]