7/12/2016 Οι SV1CQN, SV1CIB πήγαν στο σταθμό για συντήρηση των beverages. Τοποθετήθηκε ράβδος γείωσης και αντίσταση στην Αμερικάνα (Νο1), η Γιαπωνέζα (Νο2) ελέγθηκε ξανά και είναι εντάξει, η Νο3 δείχνει 4-5 στάσιμα αλλά δεν πρόλαβαν να γίνει έλεγχος. Από τη Νο4 (Αφρικάνα) έχει κοπεί η κάθοδος δεξιά του δρόμου (φαίνεται κομμένη με μαχαίρι). Από τη Νο5 (Καραϊβική) χάθηκε το μπαλούν και χάλασε και ο BNC κονέκτορας από την κάθοδο, μάλλον από εργασίες γκρέιντερ που έγιναν. Βρέθηκε και κομμένη παρακάτω (ενώθηκε). Στο τέλος της τοποθετήθηκε πάλι γείωση και αντίσταση που είχε κλαπεί.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.Σχετικά άρθρα
CQ WPX SSB 2015 ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΕΡΔΕ
Το περασμένο Σαββατoκύριακο 28-29 Μαρτίου 2015 συμμετείχαμε στο διαγωνισμό που διοργανώνει το περιοδικό CQ, WPX SSB. Αμιγώς Αγρινιώτικη ομάδα μετά από καιρό… Δεν ήταν και άσχημα. Το κέφι πάντα το ίδιο. Η μόνη διαφορά ότι […]
![](https://sz1a.org/wp-content/uploads/2023/10/cqwpxrtty2022-555x400.jpg)
1οι στην Ευρώπη στο CQ WPX RTTY 2022
Παρελήφθη η τιμητική πλακέτα για την 1η θέση στην Ευρώπη για το CQ WPX RTTY 2022! Είχε γίνει μια ωραία μονομαχία, για όσους θυμούνται, μεταξύ ημών και του J42L. Τελικά με πολύ μικρή διαφορά πρώτοι […]
Βραβεύσεις… και η επόμενη μέρα…
Σήμερα ο ταχυδρόμος ήταν καλός μαζί μας!!! Έφτασε ένας μεγάλος φάκελλος με δύο βραβεία: ένα για το CQ WW SSB 2012 για την πρώτη θέση στην Ελλάδα κι ένα για το CQ WW CW 2012 […]