Όπως συνηθίζουμε τα τελευταία χρόνια, έτσι και φέτος συμμετείχαμε στο διαγωνισμό της IARU (Διεθνής Ένωση Ραδιοερασιτεχνών), που διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο 11-12 Ιουλίου 2015.
Στο εν λόγω διαγωνισμό συνηθίζεται να συστήνονται Εθνικές Ομάδες από κάθε χώρα που συμμετέχουν υπό την αιγίδα του συλλόγου που αντιπροσωπεύει τη χώρα μας στην IARU. Αυτός ο σύλλογος είναι για την Ελλάδα η ΕΕΡ (Ένωση Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών). Έτσι λοιπόν και φέτος υποσχεθήκαμε να συμμετάσχουμε και να κάνουμε αυτό το λίγο ώστε να ακουστεί η χώρα μας στο αέρα… Φέτος μας ανατέθηκαν τα 40μ CW (Μορς) και κατά δεύτερο λόγο τα 40μ SSB. Την αποστολή έφεραν σε πέρας οι SV1CIB, SV1DPI και SV1CQN για το CW και το πρωί της Κυριακής ο SV1HKH στα 40 φωνή.
Κάναμε κάπου 1250 QSOs στο CW, περίπου 200 QSOs στη φωνή.
Επίσης άλλοι τρεις “δικοί μας” άνθρωποι, οι SV1DPJ, SV2FWV και SV1BDO ανέλαβαν και έφεραν σε πέρας άλλες μπάντες.
Συγχαρητήρια σε όλους. Και του χρόνου….
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Με επιτυχία διεξήχθη το περασμένο Σάββατο 2 Φεβρουαρίου, ο πρώτος Ελληνικός διαγωνισμός Τρίαθλον. Πάρα πολλοί Ελληνικοί (αλλά και ξένοι) σταθμοί έλαβαν μέρος, δίνοντας έναν άλλον τόνο στο διαγωνισμό αυτό που καθιστούσε τους Έλληνες περιζήτητους, αφού […]
Την προπερασμένη Τετάρτη 14 Μαϊου 2014, συνεδρίασε το νεο-εκλεγμένο ΔΣ της ΕΡΔΕ και όρισε εκ νέου τα μέλη των επιτροπών της ΕΡΔΕ. Λεπτομέρειες για τα πρόσωπα και τις αρμοδιότητες της κάθε επιτροπής μπορείτε να δείτε εδώ.
Πολλοί θα αναρωτηθούν, βλέποντας τον τίτλο, τι είναι Jamboree. Το Jamboree ή JOTA (Jamboree on the air) είναι μια διεθνής προσκοπική, κατά βάση, δράση με τη συμμετοχή ραδιοερασιτεχνών, που διεξάγεται κάθε τρίτο Σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου […]