Με χαρά ανακοινώνουμε ότι ο SZ1A θα συμμετάσχει στο διαγωνισμό ROUNDUP RTTY που διοργανώνει η Αμερικάνικη ένωση ραδιοερασιτεχνών (ARRL) και που θα διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο 4-5 Ιανουαρίου 2014. Αναμένονται από την Αθήνα οι SV1BDO, SV1JCZ και SV2FWV. Όποιος άλλος επιθυμεί να ενωθεί με την ομάδα, ας δηλώσει συμμετοχή…
Ο παραπάνω διαγωνισμός είναι ο πιο δημοφιλής διαγωνισμός RTTY στην Αμερική με μεγάλη συμμετοχή από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Οι Αμερικάνοι και οι Καναδοί δίνουν 599 και την πολιτεία τους ενώ οι Έλληνες κι όλοι οι υπόλοιποι δίνουν 599 και σειριακό αριθμό. Ο διαγωνισμός αρχίζει στις 18 Utc του Σαββάτου και τελειώνει στις 24 utc της Κυριακής. Αναλυτικά οι οδηγίες στα Αγγλικά…
Έτσι, για να αρχίσουμε καλά τη χρονιά…
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Η Ε.Ρ.Δ.Ε θα καλύψει τηλεπικοινωνιακά για τρίτη συνεχόμενηχρονιά τον ημιμαραθώνιο δρόμο προς τιμή του ΑγρινιώτηΜαραθονοδρόμου Μιχ. Κούση,που διοργανώνει ο ΔήμοςΑγρινίου υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ , την Κυριακή 21-Μαρτίου 2010. Παρακάλουνται οι συνάδελφοι που μπορούν, […]
Συμμετέχουμε στο CQWPX Contest CW στην κατηγορία Μ2. Μαζεύεται μεγάλη ομάδα, η καλύτερη που θα μπορούσε να μαζευτεί στην Ελλάδα, αποτελούμενη από τους: SV1DPJ, SV2FWV, SV1CIB, SV1CQN, SV1DPI, SV8GKE, SV4FFL, SV1JG, SV5DKL, LZ1JZ, SV1BJW. Μαζί […]
Εξετάσεις θέλαμε, Εε; Αμ δε…. Το Γραφείο Συγκοινωνιών Αγρινίου κατάφερε για μια ακόμα φορά το ακατόρθωτο…. Ως γνωστόν οι εξετάσεις Β εξαμήνου 2013, είχαν προγραμματιστεί για τις 27 Ιανουαρίου 2014. Τελικά κι ενώ όλοι οι […]