Μια μεγάλη παρέα πήγε στον Κοκκινόλογγο για να περάσουμε όλοι μαζί την Πρωτομαγιά. Πιο μακρινός ο Θοδωρής SV1EJD με την οικογένειά του, καθώς και ο Βασίλης SV1DPJ, που ήρθαν από την Αθήνα για το σκοπό αυτό!
Ήταν ακόμη μαζί μας οι SV1DPI, SV1CQG, SV1HLA, SV1SN, SV1CIC, SV1CQN, SV1BDO, SV1CQK, SV1UK, SV1RRP, SV1RLC, SV1ETK, SV1CQO με τις οικογένειές τους. Μέγα πλήθος δηλαδή, κάπου στα 40 άτομα συνολικά.
Φυσικά τα πηρούνια και τα πιάτα δεν έφτασαν αλλά υπήρξε, όπως συνήθως, υπερεπάρκεια φαγητού, καλής διάθεσης και περάσαμε όμορφα! Και του χρόνου…
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Στις συχνότητες 7,045MHz στα 40Μ, 3,720MHz στα 80Μ, 14,265 & 14,300 στα 20Μ δεν πρέπει να εκπέμπουμε ούτε να ενοχλούμε αυτές τις μέρες διότι τις χρησιμοποιούν τα σωστικά συνεργεία που ενεργοποιήθηκαν μετά τον μεγάλο καταστροφικό […]
Φεβρουάριος και όπως συνηθίζουμε, θα πάρουμε μέρος στο CQ WPX RTTY Contest. Ο συγκεκριμένος διαγωνισμός διεξάγεται κάθε χρόνο το δεύτερο Σαββατοκύριακο του Φεβρουαρίου. Φέτος είναι εν μέσω της γιορτής των ερωτευμένων, αυτό το Σαββατοκύριακο 14-15 Φεβρουαρίου. Πέρυσι ο […]
Ορίστηκαν για τις 31 Οκτωβρίου 2008, ημέρα Παρασκευή, οι εξετάσεις για νέους ραδιοερασιτέχνες. Οι εξετάσεις θα γίνουν στο πρώην κοινοτικό κατάστημα Καμαρούλας, όπως και παλιότερα. Αιτήσεις γίνονται δεκτές ως τις 24 Οκτωβρίου και απαιτούνται1. Αίτηση […]