Πρωτομαγιά στον Κοκκινόλογγο πέρασαν πολλά μέλη μας. Με τις οικογένειές μας πολλοί από μας πήγαν την πρώτη μέρα του Μαΐου στον σταθμό μας στον Κοκκινόλογγο. Το ραντεβού δόθηκε την προηγούμενη μέρα στα γραφεία του συλλόγου. Έτσι πήραμε παιδιά, γυναίκες και μπριζόλες, τον ψήστη μας SV1CQK και την άλλη μέρα πήγαμε στον Κοκκινόλογγο όπου περάσαμε όλο το πρωί. Ο καιρός ήταν καλός και δεν έβρεξε όπως μάθαμε ότι έγινε στο Αγρίνιο… Καλό μήνα και πάντα τέτοια… Μην ξεχνάμε ότι είναι η 3η-4η φορά που βρισκόμαστε στον Κοκκινόλογγο. Η πρώτη φορά μάλιστα ήταν πριν καν να φατναστούμε ότι εκεί θα κάναμε σταθμό και θα είχαμε μόνιμο στέκι…
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Με μεγάλη επιτυχία, διεξήχθησαν οι εξετάσεις στο Αγρίνιο την περασμένη Τετάρτη 3 Οκτωβρίου. Συνολικά οι υποψήφιοι ήταν επτά (7), όλοι για την εισαγωγική κατηγορία (SY). Τελικά οι πέντε από αυτούς κατάφεραν να δώσουν […]
Η ΕΡΔΕ, όπως συνηθίζει τα τελευταία χρόνια, στηρίζει τη συμμετοχή της Ένωσης Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών (ΕΕΡ) στο contest της IARU (Διεθνής Ένωσης Ραδιοερασιτεχνών). Έτσι αυτό το Σαββατοκύριακο θα είμαστε στον Κοκκινόλογγο και θα “τρέχουμε” το διαγωνισμό. […]
Η ΕΡΔΕ θέλοντας να καλωσορίσει τους νέους ραδιοερασιτέχνες στην περιοχή μας, διοργανώνει ομιλία – παρουσίαση στα γραφεία της στην Καμαρούλα την Τετάρτη 7 Μαΐου και ώρα 8μμ-9μμ. Ομιλητής θα είναι ο Κωνσταντίνος Σταμάτης, SV1DPI, και το θέμα θα […]