Το R2 ξεπερνάει κάθε προσδοκία, αφού έχουμε qso και από Τρίκαλα πλέον και από Ζάκυνθο (ο συνάδελφος ήταν μάλιστα φορητός). Είναι χαρακτηριστικό ότι περνάει σε πολλά σημεία της Εθνικής οδού Πατρών-Κορίνθου. Ο συνάδελφος Κώστας από τα Τρίκαλα είχε μια 3 5/8 και 50 watt. Σε όλο τον ορεινό βάλτο είναι ο μοναδικός αναμεταδότης που ακούγεται και τον τσέκαρε ο Βαγγέλης SV1CIF, mobile με τη μηχανή και ο Γιώργος SW1HLA, mobile με το αυτοκίνητο. Ο Γιάννης SW1HKR, mobile με το αυτοκίνητο έμπαινε στον περισσότερο δρόμο πηγαίνοντας από Αγρίνιο για Καρπενήσι, ενώ μιλήσαμε και από την πλατεία της πόλης του Καρπενησίου.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.Σχετικά άρθρα
CQ WPX CW 2012 Αποτελέσματα
Αυτή τη φορά χάσαμε… Μας κέρδισε ένας αναμεταδότης. Διότι κύριοι του Υπουργείου, ο SW8A είναι αναμεταδότης στο Αιγαίο. Τώρα πώς δόθηκε το ίδιο διακριτικό σε μια ομάδα Βούλγαρων ραδιοερασιτεχνών και το κυριότερο αν τιμωρήθηκε κάποιος […]
H SV2KBS ΣΤΟ VK9LA
Η αγαπητή σε όλους μας Βίκυ SV2KBS, που από το Δεκέμβριο του 2008 είναι μέλος του συλλόγου μας, θα βρίσκεται μέχρι τις 3 Απριλίου 2009 στο Nησί της Αυστραλίας LORD HOWE, που όπως γνωρίζουν οι […]
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ HF από τον SV1DPI
Συνέχεια στις παρουσιάσεις είχαμε στις 14 Ιανουαρίου 2009. Ο Κωνσταντίνος Σταμάτης SV1DPI έκανε μια εισαγωγή στα hf, στα πράγματα που κάποιος έχει να κάνει στις μπάντες των HF, στις συνήθειες που επικρατούν, ανέλυσε τι είναι […]