Πρωινό Κυριακής 4/2/2018 και προγραμματίσαμε την Κοπή της πίτας της ΕΡΔΕ στο σταθμό, προκειμένου να έχουν την ευκαιρία και όσοι δεν είχαν έρθει ως τώρα, να επισκεφθούν τον ανακαινισμένο σταθμό μας. Την κοπή της πίτας ευλόγησε ο Π. Κωνσταντίνος SV1RLA. Τελικά ήρθαν λιγότεροι απ’ ότι περιμέναμε. Παρέστησαν οι: Παναγιώτης SV1HKHμε τον αδερφό του Γιώργο και τον ανιψιό του Άγγελο, Θανάσης SV1RLC, Κωνσταντίνος SV1DPIμε την XYL του Γιούλη, Θανάσης SV1CQK, Σωτήρης SV1ETM, Κώστας SV1CQGμε την XYLτου Λέλα, Δημήτρης SV1CIB, Δημήτρης SV1RRO, Σωτήρης SV1RRXμε την XYLτου Κονδυλία, Κώστας SV1HLB, Δημήτρης SV1SN, Γιώργος SV1HKG και Βασίλης SV1JMC.
Ο Π. Κωνσταντίνος ευλόγησε την Βασιλόπιτα περί τις 11:45. Στη συνέχεια ψήσαμε σουβλάκια και κεμπάπ, σερβίραμε σαλάτες, κρασί, μπύρες και φάγαμε όλοι μαζί.
Αμέσως μετά ο Γιώργος SV1HKG με την παρέα του έπαιξαν ζωντανά και τραγούδησαν μέχρι αργά το απόγευμα.
Δυστυχώς η βροχερή μέρα δε βοήθησε σε μεγαλύτερη προσέλευση συναδέλφων ραδιοερασιτεχνών. Όσοι παραβρεθήκαμε πάντως, περάσαμε πολύ ωραία. Τα σουβλάκια πρόσφερε ο κ. Αϋφαντής, και τις μπύρες το Γυροδικείο. Την πίτα έφτιαξε η Γιούλη,XYL του SV1DPI.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Εκδόθηκαν τα ακατέργαστα (Raw) scores στο διαγωνισμό cq wpx rtty. Στον εν λόγω διαγωνισμό είχαμε λάβει μέρος στις 13-14 Φεβρουαρίου. Αναλυτικό ρεπορτάζ για τη συμμετοχή μας μπορείτε να δείτε εδώ. Τα ακατέργαστα σκορ είναι αυτά που […]
Την περασμένη Παρασκευή 16 Μαΐου επισκέφθηκε το Αγρίνιο (και την ευρύτερη περιοχή), ο γνωστός ραδιοερασιτέχνης και εκδότης του περιοδικού “Ραδιοτηλεπικοινωνίες“, Νίκος Κασίμης SV0CY. Ο αγαπητός Νίκος ήρθε σε επαφή με τους ντόπιους ραδιοερασιτέχνες και παραβρέθηκε […]
Δημοσιεύτηκαν στο διαδίκτυο τα αποτελέσματα του CQ WPX RTTY 2013, που διεξήχθη τον περασμένο Μάρτιο. Σ’ αυτό το μεγάλο διαγωνισμό, συμμετείχαμε για πρώτη φορά στην κατηγορία Multi 2. Και μάλλον τα πήγαμε αρκετά καλά, αφού […]