Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας θα κόψει τη βασιλόπιτά της, αυτή την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου και ώρα 12 το μεσημέρι, στα γραφεία μας. Εάν υπάρχει διάθεση μετά θα πάμε για “κατεδάφιση” μετά των XYL (Ex Young Lady).
Ελπίζουμε να συμμετάσχουν όσοι περισσότεροι, για να ευχηθούμε ο ένας στον άλλον “Καλή Χρονιά” και από κοντά.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Πολλοί θα αναρωτηθούν, βλέποντας τον τίτλο, τι είναι Jamboree. Το Jamboree ή JOTA (Jamboree on the air) είναι μια διεθνής προσκοπική, κατά βάση, δράση με τη συμμετοχή ραδιοερασιτεχνών, που διεξάγεται κάθε τρίτο Σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου […]
Σε συνέχεια των παρουσιάσεων-ομιλιών στα γραφεία μας και των εκδηλώσεων για τα 25 χρόνια μας, είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο Αγρίνιο την Κυριακή 21 Νοεμβρίου, τους Μάνο Δαρκαδάκη, SV1IW, Πρόεδτο της ΕΕΡ Κώστα […]
Η ανυπομονησία υπήρχε διάχυτη σε ολόκληρη την ομάδα καθώς περιμέναμε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού CQ World Wide DX SSB 2023. Ο γνωστός σταθμός μας, SZ1A, έχει κατακτήσει μια σειρά διακρίσεων στην κατηγορία Multi-Single High Power […]