Πρόσφατα ένας συνάδελφος, ο SV2LLJ, ταξίδεψε από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη κι από κει στα Ιωάννινα μέσω της Εγνατίας και τελικά πέρασε στην Αχαϊα από το Ρίο-Αντίρριο. Σ’ όλη τη διαδρομή έκανε εκπομπή APRS. Από την ιστοσελίδα www.aprs.fi αναζητήσαμε όλα τα beacon που εξέπεμψε κατά τη διαδρομή, τα οποία και μπορείτε να δείτε στον παραπάνω χάρτη. Με χαρά διαπαιστώσαμε ότι η κάλυψη στη διαδρομή από τη Φιλιππιάδα στο Ρίο ήταν από τις καλύτερες της Ελλάδας. Με την τοποθέτηση του digi 1200 στα Ακαρνανικά θα βελτιωθεί η κάλυψη και από τα Ιωάννινα μέχρι τη Φιλιππιάδα. Να σημειωθεί ότι αυτή τη στιγμή το APRS στην περιοχή μας υπάρχει χάρις κυρίως στις προσπάθειες της ΕΡΔΕ και μελών της.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.Σχετικά άρθρα
Ο SV1BDO στο ΕΑ RTTY Contest
Ο SV1BDO συμμετείχε κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου 1-2 Απριλίου στο EA RTTY Contest 2017 με το διακριτικό του συλλόγου SZ1A. Ο Σωτήρης συμμετείχε στα 20μ μόνο κάνοντας περίπου 400 επαφές. Οι SV1CQK, SV1HKH και […]
Τοποθέτηση νέας κεραίας για τα 15μ
Την περασμένη Τετάρτη 18 Μαρτίου τοποθετήσαμε στη θέση της Hygain exp14, μια νέα κεραία monobander για τα 15μ. Η κεραία αυτή είναι 4 στοιχείων για τα 15μ, σχεδίασης yu7ef και κατασκευής SV1BDO. Για όσους θέλουν […]
Μεγάλη επιτυχία είχε ο Αποκριατικός χορός μας
Με μεγάλη οργανωτική αλλά και οικονομική επιτυχία έγινε και φέτος ο Αποκριάτικος χορός της Ένωσης Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας. Όλα πήγαν κατ’ ευχήν, πολλοί συνάδελφοι ραδιοερασιτέχνες και μη συμμετείχαν στην εκδήλωσή μας και γλέντησαν με την […]