Την περασμένη Κυριακή 14 Απριλίου 2013, ομάδα ραδιοερασιτεχνών της Ε.Ρ.Δ.Ε., συμμετείχε στον καθαρισμό της Κεντρικής πλατείας του Αγρινίου. Την εκδήλωση διοργάνωσε ο Δήμος Αγρινίου στα πλαίσια του 10ήμερου καθαριότητας που έχει καθιερώσει τα τελευταία χρόνια. Η Ε.Ρ.Δ.Ε. έχει συμμετάσχει πολλές φορές τα τελευταία χρόνια στην εν λόγω εκδήλωση, καθαρίζοντας άλλες φορές το αλσύλλιο ου Αγίου Χριστόφορου και τώρα την κεντρική πλατεία, με πρόθεση, πάντα, να ευαισθητοποιήσει αφενός τα μέλη της αλλά και αφετέρου τους συμπολίτες μας, ώστε να έχουμε μια πιο καθαρή και πολιτισμένη πόλη. Ευχαριστούμε όλους όσους αφιέρωσαν το Κυριακάτικο πρωινό τους στην εν λόγω εκδήλωση, αντιπροσωπεύοντας την Ε.Ρ.Δ.Ε.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.Σχετικά άρθρα
IARU Contest SX0HQ
Ως μέρος της ομάδας της Ελλάδας και υπο το διακριτικό SX0HQ συμμετέχουμε στο IARU Contest 2017 το Σαββατοκύριακο 8-9 Ιουλίου 2017. Καλύπτουμε τις μπάντες των 160μ και των 20μ στο κλειδί (CW). Καταφέρνουμε να κάνουμε […]
Το πρώτο βήμα έγινε…
Σήμερα Κυριακή 22 Αυγούστου 2010, ήταν το ραντεβού για να σηκωθεί ο πύργος και η κεραία. Δυστυχώς κι ενώ όλα ετοιμάστηκαν (ρότορας, κάθοδοι, σχοινιά, συρματόσχοινα, βάσεις , κλπ,) μια αναποδιά της τελευταίας στιγμής έφερε τα […]
H SV2KBS ΣΤΟ VK9LA
Η αγαπητή σε όλους μας Βίκυ SV2KBS, που από το Δεκέμβριο του 2008 είναι μέλος του συλλόγου μας, θα βρίσκεται μέχρι τις 3 Απριλίου 2009 στο Nησί της Αυστραλίας LORD HOWE, που όπως γνωρίζουν οι […]