Την περασμένη Κυριακή 14 Απριλίου 2013, ομάδα ραδιοερασιτεχνών της Ε.Ρ.Δ.Ε., συμμετείχε στον καθαρισμό της Κεντρικής πλατείας του Αγρινίου. Την εκδήλωση διοργάνωσε ο Δήμος Αγρινίου στα πλαίσια του 10ήμερου καθαριότητας που έχει καθιερώσει τα τελευταία χρόνια. Η Ε.Ρ.Δ.Ε. έχει συμμετάσχει πολλές φορές τα τελευταία χρόνια στην εν λόγω εκδήλωση, καθαρίζοντας άλλες φορές το αλσύλλιο ου Αγίου Χριστόφορου και τώρα την κεντρική πλατεία, με πρόθεση, πάντα, να ευαισθητοποιήσει αφενός τα μέλη της αλλά και αφετέρου τους συμπολίτες μας, ώστε να έχουμε μια πιο καθαρή και πολιτισμένη πόλη. Ευχαριστούμε όλους όσους αφιέρωσαν το Κυριακάτικο πρωινό τους στην εν λόγω εκδήλωση, αντιπροσωπεύοντας την Ε.Ρ.Δ.Ε.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Μετά από καιρό επισκεφθήκαμε το σταθμό. Η κεραία των 40μ έχει στραβωμένα τα άκρα του ρεφλέκτορα, προφανώς από τον αέρα. Επίσης τη βρίσκουμε να κοιτάζει προς το νότο και να έχουν ξεσφίξει τα μπράτσα του […]
Το Σαββατοκύριακο του περασμένου Φεβρουαρίου που ξεχώρισε για την επίσκεψη πολλών ραδιοερασιτεχνών απ’ όλη την Ελλάδα και το πάρτι που ακολούθησε, είχαμε “τρέξει” και contest (λεπτομέρειες εδώ). Εκδόθηκαν τα αποτελέσματα του CQ WPX RTTY 2019 […]
21/01/2017 Οι SV1CIB SV1DPI SV1DPJ περνάνε μέσα σε 50μ σωλήνα ποτίσματος Φ20 περίπου100μ κάθοδο RG58 για να τροφοδοτήθουν οι beverages 4 και 5 (νότος- καραϊβική). Τις προηγούμενες καθόδους είχαν φάει τα τρωκτικά κι έχουν μείνει […]