Διεξήχθησαν με επιτυχία, σήμερα 5 Δεκεμβρίου 2012, οι εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών Β’ περιόδου 2012 στο Αγρίνιο. Συμμετείχαν συνολικά τέσσερις υποψήφιοι και πέτυχαν οι τρεις, μεταξύ των οποίων οι “δικοί” μας Πάτερ Κωνσταντίνος Γιολδάσης για την εισαγωγική κατηγορία (SY) και ο ήδη συνάδελφος Σωτήρης Χρυσόπουλος για την κατηγορία 1 (SV). Η ΕΡΔΕ καλωσορίζει και τους δυο και υπόσχεται να είναι δίπλα τους σε ότι χρειαστούν.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Οι SV1JMC, SV1DPI πήγαν στο σταθμό και έλεγξαν τον διακόπτη των beverage. Οι beverages συνδέθηκαν απευθείας πάνω στο ράδιο αλλά και μέσω του διακόπτη. Έγιναν όλοι οι έλεγχοι και ο διακόπτης λειτουργεί κανονικά. Επίσης κολλήθηκε […]
Ο Βασίλης SV1DPJ, συμμετείχε πέρυσι (Φεβρουάριος 2012) στο διαγωνισμό που διοργανώνει η Αμερικάνικη Ένωση Ραδιοερασιτεχνών στο CW (Morse). Η συμμετοχή δεν είχε ιδαίτερες αξιώσεις, αλλά παρόλα αυτά και κυρίως λόγω της έλλειψης καλού συναγωνισμού, ο […]