Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Ευχόμενοι καλή χρονιά σε όλους, σας προτρέπουμε να κατεβάσετε και να τυπώσετε το ημερολόγιο της ΕΡΔΕ για το 2018. Θα το βρείτε στη διεύθυνση http://www.qsl.net/sz1a/download/SZ1A_hellasL.pdf Οι φωτογραφίες είναι των SV1DPI, SV1CQG, SV4FFL, SV1HKH, SV7BVM
Τις τελευταίες μέρες μια μεγάλη ομάδα ασχολήθηκε με τον καθαρισμό και το βάψιμο του χώρου του σακ. Το κτίριο έχει δύο χώρους. Ο ένας, ο πιιο μικρός, θα χρησιμοποιηθεί για σακ και ο μεγαλύτερος θα […]
Μία έλλειψη που είχαμε στο SZ1A, ήταν ένα “κλειδί” σε κάθε σταθμό. Συνήθως οι χειριστές έφερναν τα δικά τους. Θέλαμε όμως να υπάρχουν “κλειδιά” στο σταθμό πρώτα απ’ όλα για λόγους τιμής! Οι περισσότεροι χειριστές […]