Aνακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του CQ WW CW Contest, του μεγαλύτερου σε συμμετοχές contest σε κώδικα Μορς. Εκτός από 1οι στην Ελλάδα, είμαστε 23οι στην Ευρώπη και 38οι στον κόσμο σε μια ιδιαίτερα απαιτητική κατηγορία, τη MS HP (πολλοί χειριστές-ένα ράδιο, μεγάλη ισχύ). Συχνά στην κατηγορία αυτή λαμβάνουν μέρος οι καλύτεροι. Πετύχαμε το καλύτερο πλασάρισμα που είχαμε μέχρι τώρα στο συγκεκριμένο διαγωνισμό, έστω κι αν το σκορ που κάναμε είναι το 4ο καλύτερο μας, προφανώς λόγω διάδοσης. Αν σκεφτούμε ότι είχαμε μόνο 4 χειριστές (FWV, DPJ, CIB, DPJ) για 3 θέσεις λειτουργίας, υπάρχουν ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης… Συγχαρητήρια σε όλους και φυσικά πάντα στην ομάδα υποστήριξης.
Τα αποτελέσματα όλων των σταθμών από Ελλάδα:
Όλα τα αποτελέσματα μπορείτε να τα βρείτε στη διεύθυνση
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Στην Καμαρούλα Αγρινίου, την 1η Απριλίου 2012, ημέρα Κυριακή και ώρα 10:00΄ στα Γραφεία της ΕΡΔΕ, έγινε η ετήσια Γενική Τακτική Συνέλευση. Πρόεδρος της Γενικής Συνέλευσης, εξελέγη ο Δημήτρης SV1SN. Στη συνέχεια ο Πρόεδρος εκφώνησε […]
Εδώ και λίγες μέρες η ΕΡΔΕ λειτουργεί το νέο της site. Είναι το www.sz1a.org. Η λειτουργία του έγινε δυνατή, χάρη στο νέο μας φίλο και νυν ραδιοερασιτέχνη (δυστυχώς ακόμα δεν πήρε το διακριτικό ενώ πέρασε τις […]
Πραγματοποιήθηκε σε πολύ καλό κλίμα η ΓΣ της ΕΡΔΕ την περασμένη Κυριακή 10 Απριλίου 2011. Συζητήθηκαν όλα τα θέματα και πάρθηκαν αποφάσεις σχετικά με τις μελλοντικές δράσεις του συλλόγου μας. Αρχικά και λόγω της παρατεταμένης […]