Στις 28-29 Γενάρη 2017 κι ενώ ο SV1DPI συμμετείχε στο CQ 160m Contest, ο SV1CIB συμμετείχε ως SZ1A στο BARTG Sprint RTTY 2017. Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού βγήκαν σήμερα 11/4 και ο Δημήτρης SV1CIB είναι στην 30η θέση στον κόσμο στην κατηγορία του, μεταξύ 229 συμμετεχόντων.
Ιδιαίτερα συγχαρητήρια αξίζουν στους SV8DTD, SV8DTY που ήταν 2οι στον κόσμο στην κατηγορία τους.
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.
Προκηρύχθηκαν Εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών στην Αιτωλοακαρνανία! Πρόκειται να διεξαχθούν την Τρίτη 5 Απριλίου 2022 και ώρα 10:30 πμ στην υπηρεσία Συγκοινωνιών στο Μεσολόγγι (Μεσολογγίου-Αιτωλικού 141). Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλλουν αίτηση μέχρι την Πέμπτη 24 Μαρτίου […]
Όπως είχαμε προαναγγείλει, το Σάββατο 24 Νοεμβρίου έγινε αγιασμός στο σταθμό της ΕΡΔΕ στον Κοκκινόλογγο. Ο ιερέας, πατέρας Κωνσταντίνος Γιολδάσης, αγαπητός και γνωστός στους περισσότερους αφού είναι υποψήφιος ραδιοερασιτέχνης, ήρθε γύρω στις 3:30μμ και ξεναγήθηκε […]
Μετά από καιρό επισκεφθήκαμε το σταθμό. Η κεραία των 40μ έχει στραβωμένα τα άκρα του ρεφλέκτορα, προφανώς από τον αέρα. Επίσης τη βρίσκουμε να κοιτάζει προς το νότο και να έχουν ξεσφίξει τα μπράτσα του […]