Εκδόθηκαν τα αποτελέσματα για το ARI Contest 2019 (Ιταλικό). Ο Βασιλης SV1DPJ είχε πάρει μέρος πέρυσι το Μάιο στο ARI, με το διακριτικό του συλλόγου, στην κατηγορία ενός χειριστή, μόνο CW, High power. Μάλιστα τότε είχε παρουσιάσει πρόβλημα η κεραία των 40μ και ουσιαστικά δε βγήκε στα 40μ καθόλου που ήταν μεγάλο μειονέκτημα. Παρόλα αυτά κατάφερε να είναι 1ος στην Ελλάδα για άλλη μια φορά. Συγχαρητήρια…
Radio Amateur Association of Western Greece - SZ1A
Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Δυτικής Ελλάδας - SZ1A ιδρύθηκε το 1985, με σκοπό την νόμιμη εκπροσώπηση των Ραδιοερασιτεχνών της Δυτικής Ελλάδας, την διάδοση και ανάπτυξη της Υπηρεσίας Ραδιοερασιτέχνη, την μύηση των μελών της στα ραδιοερασιτεχνικά θέματα, και την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών. Σήμερα συντηρούμε και λειτουργούμε τον μεγαλύτερο σταθμό συλλόγου (Club Station) της χώρας, το SZ1A, με ομάδα διαγωνισμών (Contest Team) παγκοσμίου βεληνεκούς.Σχετικά άρθρα
UBA SSB 2016 Award
Ήρθε το βραβείο για το UBASSB 2016 που συμμετείχαμε τέλος Ιανουαρίου (χειριστές οι SV1BDO, SV1CIB, SV1JMC, SV1RRX, SV1DPI, SV1JMO). 3οι στον κόσμο…
![](https://sz1a.org/wp-content/uploads/2021/11/fbutube-dipole-wire-vk3buf-555x360.png)
Ποιο είναι το καλύτερο σύρμα για να φτιάξουμε ένα δίπολο; (βίντεο)
Οι συρμάτινες κεραίες υπάρχουν όσο καιρό υπάρχει το ράδιο. Όλα αυτά τα χρόνια, οι συρμάτινες κεραίες έχουν κατασκευαστεί με μια ποικιλία αγώγιμων υλικών. Συχνά τα κριτήρια επιλογής έχουν να κάνουν με την τιμή, το βάρος, […]
Παραίτηση SV1SN
Αγρίνιο, 28 Ιουνίου 2010 Προς κ.κ. Αντιπρόεδρο και Μέλη του Δ.Σ. της Ε.Ρ.Δ.Ε.Ε Ν Τ Α Υ Θ Α Αγαπητοί Συνάδελφοι Πριν τρία περίπου χρόνια, είχα αναγγείλει την αποχώρησή μου από την ενεργό διοικητική δράση […]